Jak w każdą środę nasze modlitwy skierujemy do Opiekunki naszego piotrkowskiego grodu. Szczególnie wyrazimy to podczas nowenny do Pani Piotrkowskiej po Mszach Świętych o godzinie 8:30 i 19:00.

Jak zawsze zapraszamy do wysłania swoich intencji, próśb i podziękowań przez naszą Księgę Intencji, które zostaną dołączone do intencji zapisanych w księdze położonej przy ołtarzu Maryi.

Dziś pragniemy zaprosić do kolejnej dawki historii konserwacji obrazu.

Podczas konserwacji przeprowadzonej w dniach od 15 lutego do 6 kwietnia 1968 roku dokonano reparacji podłoża. Blachę po gwoździach wyprostowano mechanicznie i zalutowano cyną, podobnie postąpiono z miejscami odspojenia dwóch fragmentów blachy. Przytwierdzono ją do deski 38 wkrętami metalowymi na wszystkich krawędziach. Ruchome cząsteczki farby na całej powierzchni obrazu zabezpieczono przyklejając je na ciepło mieszanką woskową. Chemicznie usunięto pożółkły werniks, a wraz z nim pierwszą warstwę przemalowań z tła obrazu i retusze. Doczyszczono obraz mechanicznie. Wszystkie ubytki farby wypełniono kitem, wyszlifowano je, a następnie zabezpieczono na ciepło mieszanką woskową. Całość pokryto werniksem mastyksowym.

Punktowanie wykonano techniką żywiczną. Po wyschnięciu retuszy obraz po raz drugi pokryto werniksem z dodatkiem wosku. Autor dokumentacji stwierdza, iż przywrócono obrazowi jego pierwotny wygląd, z wyjątkiem partii tła wokół głowy Madonny i Dzieciątka. Badania laboratoryjne wykazały, że tło w pierwotnym założeniu było złocone i srebrzone, jednak biorąc pod uwagę zły i znikomy stan zachowania tej partii wizerunku postanowiono nie usuwać naniesionej warstwy późniejszej. W dniu 30 stycznia 1989 roku obraz Matki Bożej Piotrkowskiej został wpisany do rejestru zabytków.

Komentarze zamknięte, ale trackbacks i пингбэков otwarte.