Przed nami szczególne dwa dni z Matką Bożą. 14 sierpnia będziemy mogli uczestniczyć w szczególnym ,,pogrzebie” Maryi, natomiast 15 cieszyć się z racji Jej Wniebowzięcia.

,,Pogrzeb” Bogurodzicy.

W Polsce najbardziej znane nabożeństwo Zaśnięcia Matki Bożej, zwane „pogrzebem” odbywa się co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej z udziałem tysięcy pielgrzymów. W barwnej procesji na Dróżkach Matki Bożej wędrują asysty, orkiestry i pątnicy w strojach ludowych. Zgodnie z tradycją, młodzi kawalerowie i panny niosą trumienkę z figurą Maryi Zaśniętej do oddalonego o ponad 3 km kościoła Grobu Matki Bożej, gdzie zwyczajowo kończy się ta barwna procesja. Jednak ostatnim akcentem nabożeństwa Zaśnięcia jest procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej po Placu Rajskim, przed bazyliką kalwaryjską w dniu 15 sierpnia.

W naszym klasztorze ,,pogrzeb” wraz z wniesieniem figury Zaśniętej Maryi rozpocznie się o godzinie 18:30 różańcem, a potem Mszą Świętą o godzinie 19:00 po której ulicami:

Stronczyńskiego, Wojska Polskiego, Placu Czarneckiego i Farną

zakończymy procesję w kościele św. Jakuba (Fara) Apelem Jasnogórskim.

Procesja 15 sierpnia.

Dzień później w Uroczystość Wniebowzięcia NMP Msze Święte będą odbywać się według porządku niedzielnego o godzinach:

6:00 ; 7:00 ; 8:30 ; 10:00 ; 11:30 ; 13:00 ; 16:00 ; 19:00.

Po ostatniej Eucharystii wraz z figurą Wniebowziętej Matki Bożej przejdziemy ulicami:

Słowackiego, przez park św. Jana Pawła II, Narutowicza i Placu Kościuszki

i wrócimy do naszego klasztoru.

Matka Boża Zielna

Wzięcie Maryi z ciałem i duszą do nieba przemawiało do wiernych, którzy w ciągu stuleci stworzyli bogatą tradycję obchodów święta i liczne zwyczaje. Ważną okolicznością jest fakt, że obchody przypadają na zakończenie żniw i innych prac na roli – „Na Wniebowzięcie – zakończone żęcie” – głosi stare przysłowie ludowe. Była więc okazja, by podziękować za zbiory i prosić o błogosławieństwo na dalsze prace. Zaś na pamiątkę przekazu, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli w Jej grobie kwiaty, lud przynosi 15 sierpnia do kościołów kwiaty, zioła i kłosy zbóż.

Z tej racji w Uroczystość podczas każdej Mszy Świętej będzie poświęcenie plonów.

Ojczyzno ma!

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą została stoczona 15 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko – bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia  komunizmu na Europę Zachodnią. Była to 18. z przełomowych bitew świata. Z racji tego wielkiego zwycięstwa obchodzimy również święto Wojska Polskiego. Pamiętajmy w modlitwach o bohaterach, którzy oddawali życie za wolność Ojczyzny, nie tylko w 1920, ale także roku 1944 gdy trwało Powstanie Warszawskie.

Serdecznie zapraszamy!

Komentarze zamknięte, ale trackbacks i пингбэков otwarte.