Cudowny obraz Matki Bożej Piotrkowskiej

Gromadzimy się w środową mszę aby złożyć cześć Maryi zawierzyć siebie swoich bliskich a także podziękować za otrzymane łaski i prosić aby Maryja wstawiała się za nami u Pana Boga.

Dobiega końca poświęcony Matce Bożej Różańcowej miesiąc październik. To ostatnia środa, kiedy to o 18:30 gromadzimy się na wspólną modlitwę różańcową, gdzie każdy z nas może obronić się przed siłami szatana oraz wyprosić u Matki Bożej łaski, których potrzebuje.

Z tej racji, zapraszamy do wysłania swoich intencji, próśb i podziękowań przez naszą Księgę Intencji, które zostaną dołączone do intencji zapisanych w księdze położonej przy ołtarzu Maryi.

Nasza Pani Piotrkowska przedstawiona jest, jak wiemy, na obrazie z blachy miedzianej, a gdzie jeszcze umieszczano oblicze Najświętszej Panny?

Wizerunki Maryi umieszczano na grobowcach, kielichach i medalionach z pobożnością noszonych na piersiach. Już w katakumbach, obok chrześcijańskich symboli i wizerunków Chrystusa, spotkać można wyobrażenia Jego Matki. Chrystusa jednak najczęściej zastępował symbol, natomiast Maryja występuje w swej konkretnej postaci.

Dotychczasowe odkrycia wykazują, że już od II wieku Maryja pojawia się w różnorodnych tematach ikonograficznych, np. w scenie z Baalem i Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Katakumbach Priscilli oraz w scenie Bożego Narodzenia w Katakumbach św. Sebastiana. Często także można spotkać wizerunki przedstawiające Maryję samą jako Orantkę z rękami w modlitewnym geście wzniesionymi ku górze.

Interesującym przykładem może być malowidło w cubiculum Madonny na terenie Katakumb Cmentarza Większego w Rzymie. Ten typ wyobrażenia podkreśla rolę Maryi jako pośredniczki wstawiającej się u Boga za Kościołem i światem. Często można spotkać je także na odnalezionych naczyniach liturgicznych. Innym motywem jest Pokłon Mędrców, gdzie dostrzegamy Maryję, Bożą Rodzicielkę, z małym Chrystusem na kolanach.

Komentarze zamknięte, ale trackbacks i пингбэков otwarte.