W każdą środę pragniemy skierować nasze modlitwy do opiekunki naszego miasta Pani Piotrkowskiej, zwłaszcza podczas nowenny odprawianej w naszym klasztorze po mszach o godzinach: 8:30 i 19:00.

Pragniemy za pomocą naszej strony przedstawić, krótkie historie związane z obrazem oraz przedstawić cuda, które za Jej przyczyną dokonywały się od 1625 roku i trwają do dziś!!!

Zachęcamy również do wysyłania intencji przez zakładkę ,,księga intencji” gdzie każdy może wysłać swoją prośbę lub podziękowanie do Maryi i będzie ona odczytana podczas nowenny.

Historia

Wizerunek Pani Piotrkowskiej jest najstarszym elementem wystroju naszego klasztoru. Swoim istnieniem wyprzedza czas powstania obecnej, murowanej świątyni i łączy się z dziejami pierwszego, drewnianego kościoła. Inicjatorem dzieła był o. Leonard Starczewski, ówczesny prowincjał Bernardynów. On to, ilustrując w 1624 roku pierwotną fundację, zwrócił uwagę na brak w nowo urządzonym wnętrzu świątyni wizerunku Matki Bożej. Niezwłocznie zlecił malarzowi zakonnemu przebywającym w klasztorze św. Anny pod Przyworem, biegłemu w sztuce malarskiej, aby wykonał wizerunek Najświętszej Panny.

Cud podczas malowania!

Wizerunek Matki Bożej niedługo po swoim powstaniu zyskał sławę dzięki swojej wyjątkowości pod względem estetycznym i duchowym. O jego znaczeniu mówi kronika klasztorna, opisująca niezwykłe dzieje związane z powstaniem i rzekomą ingerencją w nadanie mu ostatecznego wyrazu. Pierwotnie malarz usiłował namalować Dzieciątko Jezus z główką czule przytuloną do Matki. Na drugi dzień zauważył, że główka Chrystusa jest wyprostowana i oddalona od Pani Piotrkowskiej.

Komentarze zamknięte, ale trackbacks i пингбэков otwarte.