Jak w każdą środę nasze modlitwy skierujemy do Opiekunki naszego piotrkowskiego grodu. Szczególnie wyrazimy to podczas nowenny do Pani Piotrkowskiej po Mszach Świętych o godzinie 8:30 i 19:00.

Jak zawsze zapraszamy do wysłania swoich intencji, próśb i podziękowań przez naszą Księgę Intencji, które zostaną dołączone do intencji zapisanych w księdze położonej przy ołtarzu Maryi.

Królowo nasza!

Matka Boża Piotrkowska od wieków była nazywana Królową Piotrkowa. Podkreśleniem tego wezwania są między innymi korony zamieszczone na obrazie.

Są złocone,trybowane i repusowane, dekorowane ornamentami w formie motywów roślinnych, gwiazdek i Serafinów. Korona Matki Bożej jest zamknięta.Składa się z profilowanej opaski, ozdobionej trzema klejnotami i regularnym rytmem pionowych żłobień. Obręcz podkreśla skroń. Z jej środka i krawędzi wznoszą się ku górze trzy kiście latorośli, wyraźnie splecione w miejscu stanowiącym wizualny szczyt korony.

Powyżej tego splotu wznosi się, spowity motywami roślinnymi i osadzony na kuli, krzyż łaciński.

Nieco niżej na osi, widnieje Serafin z rozpostartymi szeroko trzema parami skrzydeł. Dolna para dotyka czteroramiennej gwiazdy, pod którą widnieje czteropłatkowy kwiat z wmontowanym pośrodku ozdobnym klejnotem.

Zamiast krzyżyka widzimy tu wijące się łodygi, w miejscu zetknięcia się z rozpostartymi skrzydłami widniejącego pośrodku Serafina jakby wolut opadających ku wnętrzu korony. Pomiędzy wspomnianymi kiściami występuje para Serafinów, których rozpostarte szeroko skrzydła środkowe wyznaczają granicę pola widniejącego powyżej ozdobnej opaski. Nad górną parą skrzydeł spoczywają pojedyncze czteroramienne gwizdki ozdobione wychodzącymi z ich środka czterema falującymi promieniami. Tło korony wypełnia płótno koloru purpurowego.

Korona Dzieciątka Jezus ma identyczną formę, jest jednak znacznie mniejsza. Pod Serafinem umieszczonym poniżej krzyża osadzonego na kuli, wyznaczają wizualny szczyt korony, widnieje promienista gloria.

W czasie ostatniej pielgrzymki do ojczyzny św. Jan Paweł II dokonał w Kalwarii Zebrzydowskiej poświęcenia koron, które w dniu 1 czerwca 2003 roku zostały uroczyście założone na obraz przez ówczesnego ordynariusza Archidiecezji Łódzkiej ks. abp Władysława Ziółka.

Komentarze zamknięte, ale trackbacks i пингбэков otwarte.