Ostatni dzień roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom i spoglądaniu z perspektywy minionego czasu na wydarzenia, osiągnięcia i porażki jakie były naszym udziałem w miesiącach, które właśnie odchodzą do historii.

Z tej racji pragniemy wszystkich zaprosić na uroczyste zakończenie starego roku, które rozpocznie się Mszą Święta o godzinie 19:00, a po niej zostanie odprawione nabożeństwo dziękczynno – przebłagalne za miniony rok, podczas którego będzie można zyskać odpust zupełny śpiewając uroczyste ,, Te Deum” oraz być w stanie Łaski Uświęcającej.

Msze Święte 1 stycznia w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jak w niedziele:

6:00; 7:00; 8:30; 10:00; 11:30; 13:00; 16:00; 19:00

Warto jednak wrócić do Liturgii Słowa z dzisiejszego Sylwestra. Przestrzega nas przed antychrystem, który już jest na świecie. Kiedy wspomnimy, że słowa te napisane były prawie dwa tysiące lat temu, rodzi się od razu pytanie, czy owym antychrystem jest konkretna postać z historii, czy też wciąż mamy mieć na uwadze, że każdy czas, także i nasz, ma swoich antychrystów. Bez względu na to, jak odpowiemy sobie na to pytanie, naszą uwagę przykuwa prolog Ewangelii św. Jana.

Mówi nam on o człowieku posłanym przez Boga. Tym, który daje świadectwo o Chrystusie. Nasze lęki dotyczące zła na świecie, zasięgu działania antychrysta wielokrotnie nie uwzględniają jednej podstawowej rzeczy. Zło ma bardzo ograniczony zasięg. My jako ludzie posłani przez Boga mamy być Jego świadkami i robotnikami w winnicy Pańskiej, którą jest Kościół. To po wielokroć nasza bezczynność, nasze ustępowanie pola Złemu sprawia, że antychryst i jego zwolennicy panoszą się po świecie.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE

Nie tylko Jan Chrzciciel miał swoją misję w historii zbawienia. Każdy z nas ma swoje niepowtarzalne miejsce w życiu, na którym postawił go Bóg. Każdy z nas ma zadanie, które spoglądając na otaczający nas świat jest ważne i może przyczynić się z jednej strony do ograniczenia pola oddziaływania zła z drugiej do szerzenia dobra w świecie, w którym żyjemy. Pan Bóg posyła nas. Uzdalnia nas do wypełnienia zadań, do których nas kieruje. Te czas podsumowań i refleksji musi więc być dla nas także pytaniem o to, w jaki sposób przyczynialiśmy się z Bożą pomocą do krzewienia dobra i ograniczania wpływów zła.

źródło: www.opoka.pl/liturgia

Komentarze zamknięte, ale trackbacks i пингбэков otwarte.