W każdą środę szczególnie kierujemy nasze modlitwy do patronki i opiekunki naszego miasta. Wyrażamy to podczas nowenny do Pani Piotrkowskiej odprawianej po Mszach Św. o godzinie 8:30 i 19:00.

Jak co tydzień zachęcamy do wysyłania intencji, próśb i podziękowań do Matki Bożej Piotrkowskiej przez zakładkę ,,księgę intencji”.

W przeddzień nowenny do Pani Piotrkowskiej pragniemy przedstawić znaczenie obrazu naszej opiekunki, ale także podkreślić jak cudowny obraz jest w naszym sanktuarium.

Znaczenie Obrazu Madonny Piotrkowskiej.

Obraz Maryi Piotrkowskiej namalowany jest na blaszy miedzianej o wymiarach 11 cm na 80,5 cm, przytwierdzonej do płyty drewnianej. Deska stanowiąca zasadniczy element konstrukcji podobrazia ma tę samą szerokość, co zmalowana blacha, jest jednak dłuższa od wizerunku o 4 cm.

Obraz ukazuje Madonnę z Dzieciątkiem w tradycyjnym typie Hedegetrii (wskazującej drogę). Maryja podtrzymuje maleńkiego Jezusa na lewym ramieniu i gestem prawej dłoni wskazuje na Niego. Analiza symboliki obrazu przywołuje w ty miejscu słowa Zbawiciela: ,, Ja jestem drogą, prawdą i życiem” ( J 14, 6). Maryja zatem wskazuje Jezusa – Drogę.

Bogurodzica jest drogą do Chrystusa i do Jego miłującej uwagi skierowanej ku człowiekowi. Dlatego Maryja patrzy na nas prosząc, byśmy nie zatrzymywali wzroku na Jej obliczu, lecz na dłoni którą wskazuje na Jezusa, On natomiast prowadzi ku innym ludziom. Jego miłość jest czynna i ukierunkowana.

Kochać Jezusa to także to, co On miłuje. Chrystus zwrócony lekko ku Matce przyciąga na powrót nasz wzrok ku Swemu obliczu. Na tej ścieżce wszystko jest w ruchu, nasz wzrok wciąż się przemieszcza.

Uzdrowienie prymasa.

Obraz Matki Bożej Piotrkowskiej cieszył się sławą od początku. Do piotrkowskiej Pani w XVII wieku przybył między innymi Wacław Leszczyński – biskup warmiński 1644  –1659, arcybiskup gnieźnieński od 1658, prymas Polski, przedstawiciel dyplomatyczny Rzeczypospolitej w Królestwie Francji w 1645 roku. Ten podczas swojego pobytu w Piotrkowie zamówił Mszę pod obrazem Maryi prosząc o uzdrowienie z śmiertelnej choroby. Po pewnym czasie jako wotum dziękczynne przysłał srebrną lampę do Ołtarza Matki Bożej.

Komentarze zamknięte, ale trackbacks i пингбэков otwarte.