Dziś (30 kwietnia 2021 r.) uroczystą procesją eucharystyczną rozpoczęły się nabożeństwa majowe, które odprawiane będą o godz. 18.30 w kościele OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim przez cały miesiąc maj.

Procesja poprzedzona była śpiewem litanii loretańskiej do Najśw. Maryi Panny oraz kazaniem, które wygłosił o. Micheasz Okoński OFM, gwardian klasztoru.

 
Podczas rozważania padły słowa:
 
„Moi drodzy, na zakończenie tego rozważania chciałem wam oznajmić, że w ostatnim czasie, na ręce abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego złożyłem pismo, którego fragment pragnę wam przytoczyć:
 
„Klasztor OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim cieszy się wielkim zaufaniem wiernych, którzy chętnie nawiedzają nasz kościół, uczestniczą we Mszy Świętej, korzystają z sakramentów świętych (zwłaszcza z sakramentu pokuty), modlą się podczas całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, a przede wszystkim gromadzą się przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Piotrkowskiej.

Obraz Piotrkowskiej Pani, pochodzący z 1625 roku, koronowany był w dniu 1 czerwca 2003 roku przez abpa Władysława Ziółka – ówczesnego Metropolitę Łódzkiego. Korony dla Jezusa i Maryi poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II, podczas Mszy Świętej sprawowanej w Kalwarii Zebrzydowskiej w dniu 19 sierpnia 2002 roku. Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, uchwałą z dnia 25 kwietnia 2007, obrała Matkę Bożą Piotrkowską Patronką Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
 
Od niepamiętnych czasów nasz kościół nazywany jest sanktuarium maryjnym, jednak jest to tylko zwyczajowa nazwa pobożnego ludu, stąd zwracam się z prośbą o rozważenie propozycji, by w roku Jubileuszu 100-lecia Diecezji Łódzkiej ustano-wić nasz kościół – Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej.”
 
I nie trzeba było długo czekać, dlatego dziś pragnę ogłosić wam i podać do publicznej wiadomości, że Metropolita Łódzki, ks. Abp Grzegorz Ryś podniesie ten nasz zacny kościół bernardyński do rangi Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej, a będzie to miało miejsce: w niedzielę, 6 czerwca 2021 roku podczas mszy świętej sprawowanej o godz. 19.00, 
 
Metropolita zapowiedział, że przybędzie osobiście, aby wziąć udział w naszym odpuście i odczytywanym dekrecie; już zapowiedzieli swój udział także biskupi pomocniczy: bp Marek Marczak i bp Ireneusz Pękalski; na tą uroczystość chcemy zaprosić także abpa seniora Władysława Ziółka, kapłanów z okolicznych parafii i współbraci z naszych bernardyńskich klasztorów.
 
Ale w tym wszystkim to wy, kochani bracia i siostry, którzy jesteście tak bardzo związani z tym kościołem jesteście gospodarzami, współorganizatorami tego wydarzenia, bo to jest przecież nasza Matka.
Przed nami cały miesiąc maj (podkreślę: tylko miesiąc!), aby się przygotować, znając was już chyba 9 miesięcy wiem, że to będzie nasze wspólne dzieło zarówno modlitewne, jak i organizacyjne. To będzie pierwszy odpust w naszym prawnie ustanowionym sanktuarium. Niech zatem te nabożeństwa majowe, które już dziś rozpoczynamy będą okazją do duchowego przygotowania: sami przychodźcie, ale też zachęcajcie i mówcie o tym wydarzeniu wszystkim, których spotkacie.
 
Wiem, że trwa pandemia, dlatego tym bardziej potrzeba naszej modlitwy, w tym miejscu proszę pana organistę, aby codziennie podczas nabożeństwa majowego, był śpiew suplikacji w intencji ustania pandemii, abyśmy mogli w zdrowiu i radości przeżyć ten czas łaski, aby koronawirus nie popsuł nam tego radosnego święta.”
 
Wierni zgromadzeni na modlitwie przyjęli z entuzjazmem tę radosną nowinę i w duchu dziękczynienia uczestniczyli w procesji eucharystycznej, która zakończyła się przebłagalnymi Suplikacjami i błogosławieństwem.