Mija 101 lat Niepodległości naszej Ojczyzny. Dziś wspólnie możemy wyśpiewać dziękczynne ,,Te Deum” za dar wolności i suwerenności kraju skąd pochodzimy, gdzie się wychowaliśmy oraz za który walczyliśmy lub walczyli nasi przodkowie.

ołtarz ś Antonie w klasztorze Ojców bernardynów w Piotrkowie Tryb.

W naszej świątyni możemy również dziękować za ten cud świętemu Antoniemu, który nie strudzenie nie tylko od ponad wieku wysłuchuje próśb polaków modlących się z wiarą i ufnością do patrona rzeczy zgubionych. Robi to cały czas, a każdy kto Mu ufa będzie miał okazję oddać hołd i zawierzyć się po Mszach Świętych o godzinie 8:30 i 19:00 podczas cotygodniowego wtorkowego nabożeństwa.

Dlaczego każdy obywatel Rzeczypospolitej powinien mu dziękować, skoro za Jego przyczyna dzieją się uzdrowienia na całym świecie?

Odpowiedź jest prosta. To tylko w naszym kraju święty z Padwy objawił się na ziemi. Św. Antoni z Padwy w 1664 r. objawił się na tzw. Łysej Górze Szymonowi Tkaczowi, ubogiemu mieszkańcowi Radecznicy. Święty przedstawił się zaskoczonemu mężczyźnie i zażyczył wybudowania świątyni na miejscu objawienia. Obiecał też liczne łaski i cuda. Jednak lata upłynęły, zanim hierarchowie kościelni uwierzyli w opowieści Szymona. Pomagać miał mu św. Antoni i wierni z okolic, którzy nie potrzebowali kościelnych dekretów, żeby zauważyć łaski i uzdrowienia Antoniego. Trzy lata później stanęła tu drewniana kaplica i klasztor, do którego wprowadzili się właśnie nasi współbracia.

Bracia franciszkanie założyli księgę cudów. Miała je zbadać specjalna komisja teologów stworzona przez biskupa diecezji chełmskiej. W 1679 r. przesłuchała ona kilkadziesiąt osób będących świadkami wydarzeń, zbadano cuda zapisane w księdze i ostatecznie uznano prawdziwość objawień, a oto cuda z czasów współczesnych:

My dzięki obecności relikwii patrona od rzeczy zgubionych w naszym klasztorze też możemy czuć Jego wyjątkową bliskość i opiekę nie tylko nad naszym miastem, ale i Ojczyzną.

(źródła: https://pl.aleteia.org/2018/06/13/jedyne-na-swiecie-miejsce-objawien-sw-antoniego-tak-jest-w-polsce/ )

Komentarze zamknięte, ale trackbacks i пингбэков otwarte.