Uroczystość Bożego Ciała przypada w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Należy do najważniejszych uroczystości Kościoła katolickiego. Dlatego przez wieki obchodzono także oktawę tej uroczystości. 

Istota Bożego Ciała według ks. Tischnera          

Piękno tego święta wyraził ks. Józef Tischner: „W Eucharystii i poprzez Eucharystię dokonuje się coś istotnego: Bóg staje się nieustannie naszym Bogiem. On nasz, a my Jego. Niezwykłe doświadczenie Miłości staje się udziałem każdego, kto wchodzi w komunię z Bogiem. Stajemy wobec perspektywy odzyskania świata. Nasz świat nabiera nowego sensu (…). Gdy wraca Miłość, świat jakby na nowo się zaczyna”.

Geneza

Oktawa Bożego Ciała to kolejne dni od Święta Bożego Ciała (czwartek) do następnego czwartku. Razmem osiem dni, stąd nazwa oktawa od łacińskiego słowa „octo” oznaczającego osiem. Samo pojęcie Oktawa Bożego Ciała często używane jest w odniesieniu do ostateniego dnia Oktawy.

Święto Bożego Ciała jest kontynuowane w czasie Oktawy w formie Nieszporów Eucharystycznych, które są odprawiane codziennie po wieczornej Mszy św. zakończonej procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. W naszej bernardyńskiej świątyni procesja wyrusza po nabożeństwie czerwcowym.

Oktawa Bożego Ciała to okres szczególny, Jezus Chrystus w Najświętszym Sakramencie obdarza wiernych łaskami zdrowia i urodzaju.

Wianki Oktawy Bożego Ciała

Ostatniego dnia Oktawy w kościele poświęca się wianki z ziół, krzewów i kwiatów. Tradycyjnie sporządza się siedem (lub inną liczbę, ale zawsze nieparzystą) wianuszków wielkości dłoni z tymianku, macierzanki, rozmarynu, rozchodnika, nieśmiertelnika, kopytnika, lipiny lub mięty. Wianuszki przyozdabia się pachnącymi kwiatami stokrotek lub bratków i zawiesza na wspólnej czerwonej wstążce.

Zygmunt Groger tak tłumaczył znaczenie wianuszków:

„Woń ziół uważana była bowiem za symbol cnoty, a Kościół w modlitwie, którą odmawiał kapłan przy ceremonii poświęcenia wianków, prosił Boga, aby przyjął do wiecznej szczęśliwości wonne cnoty tych, którzy składali Bogu na ołtarzu wieńce i pęki pachnącego ziela.”

Poświęcone wianki z Oktwy Bożego Ciała, zawiesza się w domu i wykorzystuje do:

  • kładzie się je pod podwaliny nowo budowanego domu
  • w stodole kładzie się pod pierwszy przywieziony z pola snop zboża
  • w dzień św. Jana Chrzciciela okadza się nimi krowy
  • rzuca się je w pierwszą skibę pierwszej orki w roku
  • zdobi się nimi beciki dzieci niesionych do chrztu św.
  • wplata się je w bukiet pannie młodej
  • robi się z nich wywary na choroby ludzi i zwierząt

Wianki przechowuje się cały rok i nie można ich wyrzucać, gdyż są poświęcone. Za rok będzie można je spalić i zastąpić świeżymi wiankimi.

Wszystkich serdecznie zapraszamy na godz. 18.30 na procesje eucharystyczną do czterech ołtarzy.

Zapraszamy dzieci do sypania kwiatków i mężczyzn do niesienia sztandarów.

Zapraszamy do galerii zdjęć z Bożego Ciała sprzed tygodnia:

źródła: www.obyczaje-nasze.pl https://misyjne.pl/ https://pl.aleteia.org/

Komentarze zamknięte, ale trackbacks i пингбэков otwarte.